În temeiul art. 29 din Legea nr. 318/2015 modificată și completată prin Legea nr. 230/2022[1] coroborat cu art. 2521 alin. (1) din Legea nr. 135/2010 privind Codul de Procedură Penală, vă facem cunoscut faptul că, la data de 30.09.2026 în intervalul orar 9:00 – 13:00, Agenția Națională de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate organizează prima licitație publică ce se va desfășura exclusiv prin mijloace electronice pentru următorul
|
Nr. crt. |
Denumirea bunului mobil Descrierea sumară |
Preț de evaluare |
Preț de evaluare |
Cota TVA* |
|
|
1. |
Marca |
BMW |
115258 LEI |
22000 EUR |
0% |
|
Categorie |
M1 |
||||
|
Caroseria |
AA BERLINA |
||||
|
Denumire comercială |
750i xDrive |
||||
|
Anul fabricației |
2016 |
||||
|
Nr. kilometri |
187414 km |
||||
|
Tracțiune |
Integrală |
||||
|
Capacitate cilindrică (cm3) |
4395 |
||||
|
Putere (kW) |
330 |
||||
|
Serie șasiu |
WBA7F2C58GG419180 |
||||
|
Transmisia |
Automată |
||||
|
Motorizare/Combustibil |
Benzină |
||||
|
Norma poluare |
Euro 6 |
||||
|
Culoare |
Alb |
||||
|
Număr de locuri |
5 |
||||
|
Înmatriculat |
DA |
||||
|
Certificat înmatriculare (original) |
DA |
||||
|
Carte de identificare a vehiculului (original) |
DA |
||||
|
ITP valabil |
NU |
||||
|
Număr chei |
1 |
||||
|
Loc predare |
Depozitul A.N.A.B.I., Pantelimon, jud. Ilfov |
||||
|
Observații: 1. Parbriz fisurat circa 3-4 cm lungime și două puncte ciobite, stânga și dreapta, de circa 1 cm diametru. 2. Portieră dreapta față - punct ruginit și vopsea sărită, circa 1 cm diametru. 3. Aripă dreapta față - zgâriată, circa 10 cm lungime. 4. Prag lateral dreapta - lovit, rupt și desprins; lipsă material, circa 20 cm lungime. 5. Spoilere față și spate - zgâriate în partea inferioară pe toată lungimea. 6. Luft între farul dreapta față și aripă și bară. 7. Spoiler stânga (prag inferior) - lovit în partea din față, circa 30 cm. Alte observații consemnate: capota față este ridicată pe partea dreaptă, cu urme de intervenție mecanică; mașina este colantată cu colant alb. Conform CARVERTICAL există o înregistrare la categoria daune care indică daune suferite de vehicul, referindu-se la accidente rutiere sau la incidente similare. a) 05.2019 Statele Unite ale Americii - Elemente afectate, daune raportate, fără a menționa piesele afectate, estimare reparație “Necunoscută”. |
|
||||
[1] Lege pentru modificarea şi completarea Legii nr. 318/2015 pentru înființarea, organizarea și funcționarea Agenției Naționale de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate și pentru modificarea și completarea unor acte normative, precum şi pentru modificarea şi completarea altor acte normative
Regimul și cotele de taxă pe valoarea adăugată aplicabil/aplicabile pentru vânzarea bunurilor mobile sunt cele prevăzute de titlul VII din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare. Cumpărătorului declarat câștigător îi revine obligația de a respecta prevederile legale speciale, cum ar fi obligațiile de mediu, obligațiile de conservare a patrimoniului național sau alte asemenea, dacă este cazul.
Bunul mobil care face obiectul licitației poate fi vizionat la locul de depozitare situat pe raza localității Pantelimon, județul Ilfov, în baza formulării unei solicitări scrise adresate Agenției până la data de 18.09.2026 ora 15:00 și a programării realizate de inspectorii Agenției.
Persoanele care transmit cereri de vizionare se declară de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal în scopul asigurării vizionării.